Opinie czytelników

 

Jula Books

Bracia


Ci gorsi, tak samo jak oprawcy, posiadali rodziny, szukali szczęścia i miłości w życiu, ale to nie miało znaczenia. Zwróćcie uwagę, że pokazanie i udowadnianie niby to cenniejszych wartości nadludzi odbywało się przy użyciu siły, przeważnie z przyłożeniem lufy pistoletu do skroni napadniętych osób. Jak sądzicie, czy jest to wymuszenie, czy szczera, kształcąca i budująca obydwie strony rozmowa? Czy w sytuacji, gdy stawia się pod murem drugą osobę, można spodziewać się od niej, innej odpowiedzi niż tylko takiej, jaką wymusza na niej ten, kto trzyma palec na spuście? No oczywiście, że nie. Zastanówcie się, czy w powyższym przykładzie zachowana jest równowaga? Jasne, że nie. Właśnie tym jest ludzkie ego. Brakiem równowagi. Nadużywane, zawsze prowadzi do kłótni, konfliktów i wojen. -opis pochodzi ze strony internetowej autora- Książka trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem. Do mojego zamówienia dorzuciłam ją w ostatnim momencie. Czy żałuję? Absolutnie nie! Mimo faktu, iż powieści tego typu, czyli rozwojowe nie są czymś po co sięgam to ta mi przypadła do gustu. W bardzo realistyczny sposób pokazała relacje rodzinne bohaterów -chwile zwątpienia i trudne decyzje moralne. Zagmatwane historie wujków głównego bohatera wciągnęły mnie do tego stopnia, że nie chciałam książki odkładać. Ważnym elementem tej książki jest przemiana wewnętrzna Witka. Zaczynamy go poznawać jak jest małym chłopcem, a kończymy gdy jest on dorosłym mężczyzną. Bardzo dokładnie widać jak jego poglądy ewaluowały. Najbardziej chyba zmieniła się jego opinia co do starszego brata. Z jednej strony go kochał, a z drugiej nie popierał tego co ten robił i tego w imię czego udzielał się politycznie. Książka ta zawiera naprawdę wiele ciekawych aspektów i rozmyślań. Osobiście przypadła mi do gustu i spodobało mi się spojrzenie autora na świat. Polecam Wam tę powieść, szczególnie że nie jest bardzo długa, a niesie za sobą parę ciekawych wartości.

Monika Siwic

Bracia


Książka, do której podchodziłam z ostrożnością, nie mój gatunek. Początek, nie był porywający, ale im głębiej się zaczytywałam nie mogłam już się oderwać. Warto przeczytać choćby na rys historyczny, ale także na opisane relacje między najbliższymi. Jak życie potrafi zweryfikować nasze uczucia, jak potrafi zaboleć miłość do najbliższych osób. Serdecznie polecam.

Wolne Litery

Bracia


Piękna książka o rodzinie i różnicach. O bólu, ciagłych zmianach i sile miłości! Pełna wspaniałych cytatów i myśli!

Renata Mordas

Inspirujące Myśli - Klucze do Siebie


Książeczki zawierające myśli… Ważne myśli, bo to swoiste drogowskazy, które mogą pojawić się same „znikąd” w każdym z Was w różnych momentach życia. Myśli mądre, pomagające zrozumieć, pomagające podjąć decyzję, pomagające poradzić sobie z problemem. Myśli, które po zapoznaniu się z nimi, sprawią że stwierdzicie: „No tak, przecież to logiczne… Dlaczego wcześniej tak nie pomyślałem?”. Oczywiście, że są logiczne i proste przecież Klucze do Was samych.

Renata Mordas

Słuchajcie siebie


Irek nie jest zawodowym, dyplomowanym coachem, psychologiem czy psychoanalitykiem, tak modnym w dzisiejszych czasach. Nie poda więc Wam konkretnej recepty na cudowny lek, który po zażyciu odmieni Wasz los. W swojej książce opisuje kawałek swojego życia, bardzo istotny i ważny, w którym odkrył swoją Drogę do poznania siebie i wyjścia z ciężkich sytuacji prywatnych. Dzięki tej książce dowiecie się, że nie ma cudownego leku na osobiste problemy, Los jest w Waszych rękach, a wszelkie klucze do rozwiązania problemów są w Was. Wsłuchajcie się w siebie a usłyszycie jakie działania powinniście podjąć, żeby wyjść z impasu. Książka warta uwagi, nie zawiera bowiem czysto teoretycznych informacji uczonych na przeróżnych kursach, których masa jest obecnie oferowana na rynku. Irek opisał wprost na swoim przykładzie jak można samemu sobie pomóc, jak szukać w sobie rozwiązania problemów. Po prostu – Słuchajcie siebie!

Teresa Popielnicka

Bracia


Cześć Irku. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej książki. Powiedzieć, że mi się podobała, to jakby nic nie powiedzieć. Piszesz, jak Paulo Coelho, chociaż Twoją czytałam z większym zaciekawieniem. (Przed ,, Braćmi" czytałam ,,Zahir"). Stworzyłeś fantastyczną galerię postaci i fabułę. Zaskoczyłeś mnie tematyką, akcją. Dla mnie jesteś WIELKI! Podczas czytania rozjaśniały się moje problemy. Gratuluję i dziękuję. Pozdrawiam. Dobrej nocy, a przede wszystkim kolejnych powieści. Teresa.

Recenzje na widelcu.pl

Bracia


Relacje rodzinne wcale nie są proste. Bardzo łatwo jest unieść się dumą, iść w zaparte, czy po prostu „odłożyć” bliskich na później, które nigdy nie nastąpi. Prawdziwe więzi wymagają czasu, zrozumienia, akceptacji. Dziś książka o rodzinie, trudnych wyborach i wpływie historii na relacje międzyludzkie.
Tytuł: Bracia
Autor: Ireneusz Gralik
Wydawnictwo: Ireneusz Gralik
 
Witek i Franek od dzieciństwa byli sobie bliscy. Jeden za drugim skończyłby w ogień, a nawet do zamarzniętego jeziora. Jednak z czasem wszystko się zmienia, oddalają się od siebie, powoli tracą kontakt. Rodzinne tajemnice, niełatwa powojenna rzeczywistość i dwa skrajnie różne charaktery. W tej historii nie zabraknie zwrotów akcji, ale też poruszających myśli.
 
Gdyby nie portal Czytam Pierwszy prawdopodobnie nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę. Czy tylko ja o niej nie słyszałam? Zapewne nie. Co więcej, nawet gdybym o niej wiedziała, pewnie i tak nie wybrałabym jej do czytania. Czemu? Bo jej opis brzmiał jak zupełnie nie moja bajka. Tym bardziej cieszę się, że portal zachęcił mnie do tego literackiego doświadczenia. To było niecodzienne, ale poruszające doświadczenie.
„Układaj się z naturą i czerp z niej wszystko, co tobie przynosi. Nie boksuj się z nią. Przyjrzyj się elastycznym drzewo. One zawsze dostosowują się do kierunku, z jakiego wieje wiatr”.
Po pierwsze, nareszcie poczytałam o czymś innym! Wiele razy narzekałam Wam na sztampowe fabuły, historie, które opisywało już wiele podobnych książek. „Bracia” to coś zupełnie nowego, odmiennego, z ciekawą, oryginalną i na swój sposób nowatorską opowieścią.
Po drugie, autorowi świetnie udało się oddać klimat czasów i to na wielu różnych poziomach. Najpierw otrzymujemy lekko naiwną, ale niesamowicie ciepłą perspektywę dziecka. Wspomnienie czasów, gdy rodziny były duże, ale wszyscy regularnie się spotykali i nie było problemu, że biednie, że mało elegancko. Było gwarnie i rodzinnie. Dość szybko dostrzegamy w tle dużą historię. Na początku tylko jej cień, zarys. Potem jednak uderza z całą mocą, spowijając wcześniejsze wydarzenia swoim mrokiem.
Ale to nie wszystko. Jako trzecie warto podać niecodzienną konstrukcję opowieści. Chyba pierwszy raz zdarzyło mi się, żeby prawie wszystkie dialogi były raczej monologami, wypowiedziami złożonymi z kilku akapitów. Może odrobinę zmniejszyło to realność tych scen, ale z drugiej dało autorowi możliwość przekazania wielu cennych myśli. Cała historia, wszystkie zwroty akcji, czy nawet wątek główny odbieram jako pretekst do przekazania spostrzeżeń, a nawet głębszych przesłań. Nie każdemu taka forma przypadnie do gustu, dla mnie było czymś innym, a to zawsze uważam za plus.
Po czwarte, pomimo przekazywania myśli za pomocą rozbudowanych monologów, nie brak również akcji. Owszem, nie płynie ona jak w typowych powieściach, tempo jest raczej skokowe, a natężenie emocji bardzo zmiennie, co nie zmienia faktu, że książka ma swoją intrygującą historię, w której nic nie jest proste. To nie bajka, a brutalna, trudna rzeczywistość, której komplikacje wynikają zarówno z zawirowań historycznych, jak i zwykłych ludzkich emocji.
„Rozwój jest odkrywaniem swoich możliwości. Dzieje się tak, kiedy z zaufaniem do siebie wchodzi się w kolejne nieznane doświadczenia”.
W końcu po piątek ta opowieść naprawdę mnie poruszyła. Na początku nie sądziłam, że tak łatwo dam się wciągnąć. Jednak to, jak nagle zmienił się jej nastrój i wydźwięk opowieści, bardzo konkretnie do mnie przemówiło. Jedyne, do czego mogłabym się przyczepić, to trochę zbyt szablonowe przedstawienie Franka. Jego zachowanie do mnie nie przemawiało, było sztampowe, jednostronne i trochę przesadzone. Przyznam szczerze, że liczyłam na jakieś wstawki z jego perspektywy, bo w tym momencie jego postać odbieram jako rolę do odegrania, by cała historia miała swój wydźwięk.
„Bracia” to bardzo ciekawa, zupełnie inna niż wszystkie książka. Warto po nią sięgnąć, by na pewne sprawy spojrzeć trochę inaczej. Skupić się na tym, co na co dzień nam umyka i docenić to, co się ma.
 

Wolne Litery - Instagram

Bracia


Czasami trafiamy na książkę, po której tak naprawdę nie wiemy czego się spodziewać, a która okazuje się dla nas zupełnym zaskoczeniem. Tak u mnie było z tą! Książka króciutka, do przeczytania praktycznie na raz, ponieważ ma niespełna 220 stron, ale za to przepełniona pięknymi cytatami, myślami i przemyśleniami. Książka o rodzinie, o sile miłości, o więzach rodzinnych i o zmianach oraz decyzjach, jakich dokonujemy podczas całego naszego życia. Z głównym bohaterem jesteśmy od jego najmłodszych lat, widzimy, jak dorasta, zakochuje się i jak wspiera swoją matkę po śmierci ojca. Widzimy, jak zmienia się jego relacja z bratem, jak tak naprawdę nie wiele potrzeba, aby poróżnić rodzinę, a może właśnie wiele? Książka pokazuje, jak wiele wyborów musimy podjąć podczas swojego życia i, że nie wszystkie będą one zaakceptowane przez naszych bliskich i przez społeczeństwo. Widzimy, że trzeba cały czas zachować otwarty umysł i starać się nie oceniać otoczenia oraz działać w zgodzie z sobą. Pokochałam słowa o równowadze w przyrodzie! Zgadzam się z nimi całkowicie i mogę się pod nimi podpisać rękoma i nogami! To właśnie tam wszystko toczy się swoim własnym rytmem, którego w społeczeństwie jest brak. Książka pokaże nam też, że miłość jest ponad wszystko, że życie niesie ogrom bólu i cierpienia, a ludzie zawsze potrafią się zmieniać. Końcówka bardzo wzruszająca! Polecam! Książkę można kupić na stronie autora! www.gralik.pl https://www.instagram.com/p/CDOKLi3hs37/

Kobieta50plus.pl

Słuchajcie siebie


Ireneusz Gralik w "Słuchajcie siebie" na podstawie własnych doświadczeń i trudnych decyzji pokazuje, że własny rozwój jest w zasięgu każdej z nas.   I co istotne to jest książka dla każdego. Dlaczego? Bo to książka o człowieku i odwadze. Świetna lektura dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej i mają odwagę bycia sobą. Warto także przypomnieć sobie początki tworzenie się polskiej przedsiębiorczości w tzw. latach słusznie minionych.   Rekomendujemy ""Słuchajcie siebie" autorstwa Ireneusza Gralika. Na stronach książki znajdziemy klucze do siebie, przeczytamy, jak zapanować nad swoimi destrukcyjnymi myślami, które nie pilnowane z założenia pragną nami zawładnąć i doprowadzić nas do ruiny. Dowiemy się, że obwinianie siebie nie prowadzi do życia, z którego będziemy w pełni zadowolone i co trzeba uczynić, aby w pełni zaakceptować siebie, taka jaką się jest "tu i teraz".   W końcu dajmy sobie szansę z uśmiechem i ciekawością ruszać każdego ranka w swój świat. Ten, jaki codziennie świadomie zaczniemy same tworzyć. Niczego nie osiąga się poprzez bezmyślnie korzystania z życia, ale poprzez rozmyślne stawianie czoła kolejnym wyzwaniom. Jesteś wolna i możesz odkryć swoje wewnętrzne możliwości.   Victor Frankl napisał: My, którzy byliśmy w obozach koncentracyjnych, pamiętamy ludzi, którzy pocieszali swoich współwięźniów, dzielili się ostatnim kęsem chleba. Być może było ich niewielu, ale stanowią dowód na to, że można człowieka obrabować ze wszystkiego, oprócz jednego - nie można mu zabrać wolności - wolności wyboru postawy, niezależnie od okoliczności, wolności wyboru ścieżki, którą będzie szedł.   Warto przeczytać wywiad z autorem "Słuchajcie siebie" https://www.kobieta50plus.pl/pl/rynek-50-plus/wywiad-ireneusz-gralik   Ireneusz Gralik jest autorem opowiadań i powieści, inspiratorem rozwoju osobistego. Poza „Słuchajcie siebie" napisał m.in. „Inspirujące opowiadania”, "Braci" oraz „Jabłka i kwiaty”. Wieloletni ekspert w zakresie budowania i utrzymywania długoterminowych relacji z ludźmi. Zawsze optymista. Namawia do pilnowania własnych myśli i nieunikania rozmów zwłaszcza tych, które wydają się „trudne”. Jest zdania, że każda rozmowa rozwija, trudniejsza jeszcze bardziej. Jego motto brzmi: „W zdrowym ciele zdrowa myśl". Przyszedł czas na ODWAGĘ! Książki Irka Gralika można kupić przez stronę www.gralik.pl Źródło: https://www.kobieta50plus.pl/pl/weranda-literacka/sluchajcie-siebie

Barbara Chlewicka

"Bracia"


Trudny okres historii Polski pokazany przez pryzmat rodzinnych relacji dwóch braci. Książka rozpoczyna się w momencie, kiedy chłopcy są mali – ich życie jest pełne spokoju i stabilności, chociaż wokół trudna polityka, problemy rodzinne, bieda i pełno niebezpieczeństw. Stabilizację zapewniają rodzice chłopców, niezwykli ludzie, którzy są wzorem do naśladowania. Co więc poszło nie tak? Dlaczego starszy z braci poszedł inną drogą? Dlaczego stał się marionetką systemu? Dlaczego odsunął się od rodziny, a młodszego brata pozostawił samemu sobie? Autor nie odpowiada wprost na te pytania. Snuje swoją opowieść jakby chciał na nas wymóc chwilę refleksji – jaka jestem dla swojej rodziny? Czy poddam się strachowi, czy będę walczyć o wartości, które przekazał mi mój tata, moja mama? A może wybiorę to, co łatwe? Niezależnie od czasów w jakich żyjemy – zawsze jest jedna stała wartość w naszym życiu – Rodzina. Rodzina, którą kształtujemy my sami – z wielu perspektyw, najpierw jako syn, córka, potem jako rodzeństwo a w końcu jako rodzic. Autor daje nam książkę, którą czyta się lekko i z zainteresowaniem. A po przeczytaniu zostają z nami sceny i obrazy z tamtych lat, z tamtej rodziny… Ale czy na pewno z „tamtych”, czy na pewno z „tamtej”? Dziękuję za refleksje Panie Irku!

Joanna Adamiak

Trudne wybory i niełatwe odpowiedzi - "Bracia"


Rodzina, braterstwo, trudne wybory, niełatwe oceny. Czasy wojny splatają się tu z PRL-em, ale książkę zrozumie również młody czytelnik bez historycznego backgroundu, bo ciekawa historia jednak jest tłem do szerszych rozważań. Czym jest braterstwo? Kto ma prawo oceniać nasze wybory? Co może dać poczucie spełnienia?

DlaLejdis.pl - Katarzyna Kubiak

Słuchajcie siebie


„Słuchajcie siebie” – recenzja.

Opublikowano: 2020-07-10
Recenzja książki „Słuchajcie siebie”.
Audiobooki bardzo rzadko lądują na mojej półce.
 
Jeśli już się pojawiają, najczęściej obrastają kurzem lub doczekują się jedynie kilkunastu minut czasu, w których poświęcam im swoją uwagę. W moim czytelniczym sercu książki zawsze wygrywają z audiobookami. Tym razem przychodzę jednak ze szczególną płytą – skrywającą w sobie nagranie, które może zmienić nasze życie.
 
Autor audiobooka „Słuchajcie siebie” już od pierwszego rozdziału swej książki zyskał moją ogromną sympatię. Przyznaję, że na słuchaniu tego nagrania było mi wyjątkowo łatwo się skupić (nie jak w przypadku większości dostępnych na rynku), ale głos słyszany w słuchawkach tylko w kilkunastu procentach odpowiadał za całokształt mojej oceny. Pan Ireneusz Gralik zaprosił mnie do swojego świata, w którym nie czułam się wyobcowana – nie opowiadał o tym, jak od samego początku świetnie sobie radził, nie chwalił się na prawo i lewo sukcesami (jak większość mówców, coachów itp.) – wręcz przeciwnie, pokazał całą ścieżkę swojego życia oraz opisał sytuacje, które spotykały osoby z jego bliższego lub dalszego otoczenia, które dla każdego z nas mogą być momentem zwrotnym w naszym życiu. To nie tak, że popełniliśmy masę błędów i teraz musimy je naprawiać – chodzi bardziej o to, byśmy zaczęli na nowo ufać sobie samym, wyciszając ograniczające, nieuzasadnione i krzywdzące głosy z zewnątrz, a pogłaśniając ten nasz wewnętrzny głos, który najlepiej podpowie nam, co powinniśmy zrobić.
 
Od małego słuchamy innych – rodziców, dziadków, nauczycieli. Ich polecenia musieliśmy zawsze przyjmować i wypełniać bez najmniejszego zająknięcia, w końcu dorosły zawsze ma rację. Dopiero po jakimś czasie zaczęliśmy zauważać, że nie wszystko to, co docierało do nas z zewnątrz, miało rzeczywiście rację bytu. Nie mogliśmy żyć tak, jakbyśmy naprawdę chcieli, bo wszyscy spotykani przez nas ludzie pakowali nas w ramy, ograniczali nasze pole działania, strasząc, grożąc, przestrzegając. Często te wypowiedzi kierowane były do nas dla naszego dobra, jednak czasem były niepotrzebne i zamykały nas na nas samych. Traciliśmy powoli kontakt z sobą, biorąc za swoje to, co otrzymywaliśmy z zewnątrz. Nasze „ja” przez wiele lat było zasypywane przez innych – teraz przyszedł czas, by je odkopać i zacząć słuchać samych siebie. Audiobook zawiera wiele wskazówek i porad, które pomogą nam na nowo wsłuchać się w swój wewnętrzny głos i pozwolić się prowadzić naszej intuicji. Z całego serca Wam go polecam – i tym zagubionym, i tym, którzy pewnie kroczą własną ścieżką. Jestem przekonana, że każdy z Was znajdzie w nim coś dla siebie, a przede wszystkim – odnajdzie SIEBIE.
 
Katarzyna Kubiak

DlaLejdis.pl - Katarzyna Kubiak

Inspirujące opowiadania


„Inspirujące opowiadania” – recenzja

Opublikowano: 2020-07-06
Biznes bez emocji – chłodne kalkulacje, czysty profesjonalizm, skupianie się na pomnażaniu zysków i ciągłym parciu do przodu. Wydawałoby się, że w tym opisie nie ma nic wyjątkowego. Rzeczywistość, z jaką wielu z nas spotyka się niemalże każdego dnia. Czy taki przepis na sukces na pewno nie ma w sobie żadnych wad? Na samym początku muszę się do czegoś przyznać. Książka Ireneusza Gralika pod tytułem „Inspirujące opowiadania” nie wzbudzała mojego zachwytu. Byłam przekonana, że mam do czynienia z kolejną nudnawą publikacją, która nie dość, że nie wniesie wiele nowego do mojego życia, to jeszcze zmarnuję na nią swój cenny czas. Nic bardziej mylnego! Moje wyobrażenia i przedwczesne sądy musiałam szybko wyrzucić do kosza – książka już od pierwszej strony zaskoczyła mnie (jak najbardziej pozytywnie!), rozbudzając moją czytelniczą ciekawość i zmuszając do nieszablonowego myślenia (co kocham najbardziej). „Inspirujące opowiadania” z pewnością zasługują na takie właśnie miano – pokazują zupełnie inną stronę biznesu, taką, którą często – mniej lub bardziej świadomie – po prostu pomijamy. Tymczasem prawdziwe oblicze naszego życia zawodowego i osobistego (moim zdaniem wiedzę nabytą dzięki książce możemy zastosować nie tylko w kontekście kontaktów biznesowych, ale w każdej innej dziedzinie życia) jest o wiele bardziej złożone niż nam się wydaje. Budowanie relacji z klientem, pracownikami, wspólnikami wydaje się być wprawdzie trudną sztuką komunikacji, jednak nie wiążemy jej raczej z emocjami czy uczuciami. Wręcz przeciwnie – cenimy sobie chłodne podejście, umiejętność panowania nad sobą, niewchodzenie w bliższe relacje. Sami siebie ogałacamy z tego, co tak naprawdę jest najważniejsze i co daje nam szansę na lepszy kontakt nie tylko z innymi, ale też z nami samymi. Zderzenie bezdusznego świata biznesu z tą cieplejszą, emocjonalną częścią naszej rzeczywistości sprawia, że odkrywamy zupełnie nowy wymiar naszego życia. Zamiast wciąż uciekać od emocji, zatrzymujemy się, przyglądamy się im, zadając sobie mnóstwo pytań o nasze relacje, podejmowane decyzje, nasze podejście do świata. Nauka w formie opowiadań, które poruszają najczulsze struny serca, jest moim zdaniem najlepszą z możliwych. Tu już nie ma suchych informacji – są wskazówki, które zostaną w nas na długo, popychając nas w stronę lepszego, bogatszego życia – tak zawodowego, jak i osobistego.   Katarzyna Kubiak (katarzyna.kubiak@dlalejdis.pl) http://dlalejdis.pl/artykuly/inspirujace_opowiadania_recenzja  

Hanna Nowakowska

"Bracia"


"Braci" Ireneusza Gralika czyta się jednym tchem. Mnie wciągnęła nie tylko historia tej typowej polskiej rodziny z jej problemami i troskami, ale świetnie przedstawione tło historyczna. Autor, powojenny, trudny dla naszego kraju czas przedstawił na przykładzie problemów dwóch braci, decyzji podejmowanych przez nich i konsekwencji tych wyborów. Warto przeczytać, bo to także książka o wartościach, miłości i odwadze. Doskonała lektura, inspiruje i daje do myślenia. Hanna Nowakowska

Hanna Wiśniowska

"Bracia"


Poruszająca opowieść o kształtowaniu charakterów "Braci" na tle rodzinnej historii i czasu, w jakim przyszło im żyć. Obserwujemy ich dzieciństwo, dorastanie, po dorosłość. Wychowani w szacunku, zrozumieniu, tolerancji, dokonują różnych wyborów. Ich drogi się rozchodzą, kiedy jeden z braci daje się ponieść ślepej wizji lepszego życia. Nowa sytuacja zmienia jego postrzeganie, zanikają uczucia i wartości, za to pojawia się schematyczne myślenie i wybujałe ego. Doskonale pokazane dwa światy: przyzwoitość i egoizm w relacjach rodzinnych. Książkę czyta się w napięciu, z emocjami i przemyśleniami, często z niedowierzaniem. Budzi w nas refleksje nad życiem, człowiekiem, nad sobą. Książka dla każdego, zawsze aktualna. Jedna z niewielu, które długo się pamięta, może zawsze.

Hanna Wiśniowska

"Słuchajcie siebie"


"Słuchajcie siebie" to książka prawdziwa, osobista. Pan Irek Gralik na własnym przykładzie pokazuje, jak uwolnić się od niewygodnej przeszłości i czy było warto. Doskonały przykład dążenia, gdzie na ostatniej prostej doznane porażki stają się już tylko wspomnieniem, doświadczeniem i wzmocnieniem. Lektura głęboka, pisana z uczuciem, do czytania między wierszami. Nasuwają się refleksje nad sobą, nad relacjami z ludźmi. Często nie mamy odwagi i powielamy stereotypy rodziców czy innych "dobrych doradców", a przecież to już nie jest ich świat. Autor nie poucza co robić, co myśleć, ale pobudza w nas samodzielne myślenie. Każdy z nas znajdzie tutaj część siebie. Książka bardzo inspirująca dla każdego. Taka, do której się wraca. Ja wróciłam.

Irena Zegar-Chomicz


"BRACIA" to opowieść o losach rodziny, wychowaniu dzieci, różnorodności i wypracowaniu wewnętrznej zgody na życie według własnych zasad. Zawiera kilka prawd życiowych, które zawsze się sprawdzają. Przedstawiony jest proces wybaczania i akceptacji osób posiadających inne poglądy. Warto przeczytać tą pozycję, ponieważ wzięta jest z życia i dotyczy z pewnością nie jednej rodziny. Gratuluję poruszenia tego tematu z dużą wnikliwością z pomocą wyrazistych postaci. Irena Zegar-Chomicz

Marta Sokólska

polecam


Dzień lekko zachmurzony, czytelnicy jakby zapomnieli o istnieniu biblioteki, można by powiedzieć potocznie - leniwe popołudnie, gdyby nie to, że jestem przecież w pracy. Otwierają się drzwi i wchodzi nieznajomy, uśmiechnięty, młody człowiek. Sytuacja dla mnie bardzo znajoma, bo do biblioteki w naszym pięknym Tykocinie często przychodzi ktoś nieznajomy. Zaproszony siada i zaczyna opowiadać. Dużo mówi, dużo się uśmiecha, nie przynudza. Zaintrygowana książkę kupiłam. Zaczęłam czytać wieczorem. I tu mam ogromny apel do autora: ”Autorze Drogi, proszę uprzedzać każdego, napisać czerwonym flamastrem, żeby nikt tego nie czytał wieczorem”, bo niedokończona książka nie pozwoli zasnąć. Czyta się ją szybko, zachłannie, jednocześnie czując złość, że zaraz się skończy. Przeżycia autora budzą wiele różnych emocji. Jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Przeczytanie jej było dokończeniem naszej wcześniejszej rozmowy, ponieważ Pan Gralik jest bardzo wiarygodny i widać, że lubi ludzi. Książka nie jest typową „instrukcją obsługi" życia, ale posiada ogromne zdolności terapeutyczne. Rekomendacja Pana Benedykta Krzysztofa Peczko zagwarantowała jakość. Niby jest w naszej bibliotece, a jej nie ma, bo przekazywana jest z rąk do rąk. Cieszę się, że mogłam poznać autora.

Greg Gaska

Myśl


Książka niosąca świetny potencjał dla pozytywnej zmiany sposobu myślenia.Zawiera wiele myśli, które jeśli byłyby wcielone w życie przez społeczeństwo odmieniłyby bardzo obecny, nie wesoły stan rzeczy. Żyłoby się łatwiej i w zgodzie ze sobą. Myślę,że każdy odnajdzie tam pewne prawdy, które umykają tak wielu ludziom... Bardzo polecam osobom które dostrzegają potrzebę zmiany i nie tylko. Pozycja do której warto wrócić od czasu do czasu. Życzę wszystkim czytelnikom wyniesienia jak najwięcej z lektury, co jeśli nastąpi będzie miało pozytywny wpływ, nie tylko na was ale również na wasze otoczenie.Zmieniajmy ten świat na lepszy:) Pozdrawiam.

Benedykt Krzysztof Peczko

Certyfikowany psychoterapeuta, coach i trener; superwizor psychoterapii i coachingu; dyrektor Polskiego Instytutu NLP.


„Książka Ireneusza Gralika "Słuchajcie siebie" ma unikatowy charakter. Wprawdzie łatwo ją zaliczyć do literatury inspiracyjnej, w którą obfituje rynek księgarski, ale jej autorem nie jest w tym przypadku założyciel wielkiego koncernu, sławny artysta czy popularny celebryta. Autorem i głównym bohaterem książki jest osoba, z którą łatwo może się zidentyfikować każdy z nas. Perypetie młodego, a potem coraz bardziej doświadczonego mężczyzny, "próby i błędy", rozczarowania, ale też sukcesy, wglądy, rozwój, dostarczyłyby pewnie materiału do stworzenia wielosezonowego serialu. Jednak każdy serial jest uproszczeniem, z konieczności posługuje się schematami i stereotypami. Tymczasem "Słuchajcie siebie" pokazuje prawdziwe, nieubarwione losy człowieka pokonującego wyzwania zawodowe i osobiste na przestrzeni wielu lat. "Co w tym niezwykłego?" - można by zapytać. Istotny jest sposób, w jaki Autor czerpie z prób, którym poddaje go życie. Jego stosunek do zdarzeń, do ludzi, do siebie samego. (więcej…)

Viktoria Nepritska

11.01.2019


Książka Ireneusza Gralika ,,Słuchajcie siebie" jest wspaniałą kwintesencją ludzkich prób, błędów i sukcesów. Uczy umiejętności popatrzenia w siebie samego oraz jak radzić sobie, nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach życiowych. Motywuje, wspiera, doradza i podnosi na duchu. Jest niezbędnym podręcznikiem w dzisiejszym życiu.

Ania Pawlak

02.01.2019


Dziękuję...dziękuję za Twoją książkę. Już posłałam ją w świat! Teraz jest czytana w Barcelonie. To, co piszesz jest bardzo prawdziwe i bardzo szczere, budujące i motywujące do działania, do zmian, do realizowania siebie i swoich marzeń. Kolokwialnie ujmując ta książka daje niezłego kopa, ale kopa w najbardziej pozytywnym znaczeniu! Polecam wszystkim, którzy chcą zmienić swoje życie, naprawdę chcą być szczęśliwi, nauczyć się ufać sobie i podążać za głosem serca, chcą postrzegać świat w kolorach, żyć w harmonii ze sobą samym, a życiowe problemy przyjmować jako lekcje do przerobienia i możliwości rozwoju. Książka uczy też bycia wdzięcznym za wszystko, co się ma i za to, czego się doświadcza. Nic nie dzieje się przypadkiem, a wdzięczność to potężna siła! Pozdrawiam z wdzięcznością Ania Pawlak

Aleksander Sudara

01.09.2018


Z całego serca dziękuję, Po przeczytaniu Twojej książki jestem tak pozytywnie zmotywowany, że wprowadzam zmiany w swoim życiu. Jestem Ci wdzięczny, że spotkaliśmy się na mojej drodze życia i zostałem obdarowany tak inspirującą książką. Serdecznie pozdrawiam.

Jolanta Klajbor

20.07.2018


Dopiero kilka lat temu zrozumiałem, że na naszym świecie żyją osoby, których zadaniem jest celowe bodźcowanie innych. () Potrząsają i szturchają ich, aby ci nie przespali swego życia.” Jak to zrobić? Odpowiedź wydaje się prosta – słuchajcie siebie! Taką radę daje Ireneusz Gralik w swojej książce pod tytułem „Słuchajcie siebie”. (więcej…)

Krystyna Kamińska

20.07.2018


Polecam książkę "Słuchajcie siebie", ponieważ pobudziła mnie do analizy życia, przemyśleń i działania. Otworzyły mi się oczy, że nie warto powielać stereotypów przekazanych nam przez starsze pokolenie. Nie stać w miejscu, nie poddawać się problemom dnia codziennego, tylko na bieżąco się z nimi zmagać i je rozwiązywać. Pozwala nabrać pewności siebie. Poleciła bym tą książkę niezależnie od wieku, bo na każdym etapie życia są problemy i poważne sprawy do załatwienia, których nikt za nas nie załatwi. Treść tej książki motywuje nas do działania, żebyśmy nie stali w miejscu. Dziekuję - nabrałam większej pewności w siebie. Krystyna Kamińska.

Krystyna Kubów

18.07.2018


Ta książka wyjątkowo mnie poruszyła. Jest wiele wątków, przy których mocno się wzruszyłam. Większość z nich dotyczy Twego życia osobistego, Twojej walki o zdrowie syna, jego choroby. Łzy popłynęły mi po policzkach, gdy opisywałeś jak odchodzi od Ciebie Twoja była żona, ze starszym synem. Dużo przeszedłeś w Twoim życiu, ale podoba mi się, że podniosłeś się, że potrafiłeś się wydźwignąć, a jak wiemy nie każdy daje sobie radę w życiu, po takich przejściach. Ujęło mnie, gdy wykonałeś telefon do Tomka i podziękowałeś mu, że wychował Twego syna Janka.

Teresa Wieczorek

15.07.2018


Książka "Słuchajcie siebie" jest drogowskazem dla osób poszukujących zmian w życiu. Posłuży wielu osobom, aby znaleźć właściwe rozwiązania dla siebie. W każdym wieku można ich dokonywać. Jeśli człowiek dojrzeje należy to zrobić i się nie bać. Trzeba walczyć o siebie i nie dać sobie wchodzić na głowę.

Krystyna Cynkier

05.07.2018


Kto buduje i rozwija świat, grzeczne dzieci , czy niegrzeczne? Tą książkę powinni przeczytać rodzice, dziadkowie, nauczyciele, młodzież...Zmienia nasze myślenie, spostrzeganie i działanie.Cieszę się że jest w sklepie Novea Idea.

Beata Grzegrzółka-Jóźwiak

01.07.2018


Nie często książka tego rodzaju mnie ujmuje. A to zdecydowanie to zrobiła. Czym? Jest prawdziwa do bólu. Osadzona w naszym tu i teraz. Dzieje się nadal życiem autora. Którego poznanie wszystkim Wam polecam. Świetny człowiek, ciekawa lektura. Bez chwytów marketingowych. Po prostu życie.

Aneta Maciocha

25.06.2018 r.


„Słuchajcie siebie” jest pozycją biograficzną. Opowiada o życiu osobistym i zawodowym osoby, która napotyka przeciwności życia codziennego. Bohater przyjechał do dużego miasta w poszukiwaniu nowego lepszego życia. Mimo ogromnych chęci, zapału, pozytywnego nastawienia napotyka na swojej drodze trudności, brak życzliwości ze strony innych osób, wsparcia i pomocnej dłoni. Wpływa to na każdą sferę jego życia: zawodową, osobistą, ale przede wszystkim wywołuje poczucie bezradności. W dobie XXI wieku nasz bohater nie jest odosobnionym przypadkiem. Jeśli sięgnę pamięcią, to śmiało mogę powiedzieć, że byłam w podobnej sytuacji. Trafiłam z mężem i małym dzieckiem do metropolii, gdzie trudności, jakie nas dotykały były prawie identyczne jak bohatera książki. W pierwszych latach nie opuszczała nas bezradność i poczucie „rzucanych kłód pod nogi”. Jednak w pełni zgadzam się z autorem książki. Siłę należy odnaleźć w sobie i wbrew opinii innych należy dążyć do własnych celów. (więcej…)

Grażyna Pajewska

10.06.2018 r.


Poznałam Irka na spotkaniu, a właściwie po. Usiadł koło mnie i jakbyśmy znali się co najmniej kilka tygodni zaczął ze mną rozmawiać. Nagle wyciągnął swoją książkę „Słuchajcie Siebie” i podał mi ją, mówiąc, że mogą ją mieć z jego autografem ???? Przejrzałam ją, przeczytałam kilka słów i …. I tak naprawdę nie przyciągnęła mojej uwagi na tyle, bym ją bardzo zapragnęła. Jednakże czytam naprawdę ogrom książek, dlatego, gdy zadał mi pytanie: czy chciałabym ją przeczytać – odpowiedziałam TAK. Wiecie, nie chciałam urazić autora ???? żartuję Irku ????. (więcej…)

Agnieszka Jasica

02.03.2018


Jako matce trójki dzieci, szczególnie bliski jest wątek o dzieciach, który poruszasz w swojej książce. Napisałeś, jak to było, gdy Ty byłeś dzieckiem. O tym jak łatwo stłamsić dziecko, choć wcale nie mamy takich intencji. Jak łatwo odebrać mu kreatywność i wole tworzenia, zdusić w zarodku jego własne ‘ja’, mówiąc do niego za każdym razem „bądź grzeczny”. Niestety już wtedy możemy zabić w nim tę cenną wartość, jaką opisujesz, czyli „umiejętność słuchania siebie”. To ciekawe, bo chyba każdy z nas w okresie dzieciństwa czuł się niekiedy tak samo jak Ty, gdy byłeś dzieckiem. Tylko nie każdy jest tego świadomy i powtarza te same błędy na własnych dzieciach. Twoja książka może otworzyć oczy na tę sprawę każdemu rodzicowi. Dziękuję Irku,

Monika Malinowska

12.02.2018


W ciągu naszego życia, poznajemy mnóstwo ludzi. Jedni zapadają nam w pamięci na jakiś czas, innych nawet nie zauważamy, a jeszcze inni pozostają z nami na lata. Irka poznałam w 2001 roku i już wtedy wiedziałam, że to ktoś z kim chcesz rozmawiać godzinami dosłownie o wszystkim. Teraz przeczytałam jego pierwszą książkę, którą powinien przeczytać chyba każdy na nas. Ludzie zmęczeni codziennością, zaabsorbowani pracą, zajęci zarabianiem pieniędzy, zapominają o kimś najważniejszym – o sobie. Irek pomaga w zrozumieniu i dostrzeżeniu, że poza światem materialnym jest jeszcze ten ważniejszy -wewnętrzny, którego nie znamy i dlatego nie rozumiemy siebie, naszych decyzji i wyborów. A skoro nie znamy, to jak mamy pokochać siebie i innych? O budowaniu szczęścia na trudnej drodze życia i o dążeniu do harmonii z otaczającym nas światem, jest właśnie dla mnie „Słuchajcie siebie”.

Agnieszka Górzyńska

13.01.2018


Książka prawdziwa, wzruszająca, każdy kto zna Irka znajdzie go w niej, kto nie – bratnią duszę. Pełna wzlotów, mocy, ale i dachowań, które sami dobrze znamy. Uczy, że nie ma problemu bez rozwiązania. Nikt nie może Ci niczego dać, ani zabrać poza tobą samym.

Urszula Gałuszka-Marzecka

31.12.2017


Nie jestem zwolennikiem „poradników” i książek, których autorzy wiedzą lepiej ode mnie, co jest dla mnie dobre. Z ciekawości przeczytałam „Słuchajcie siebie”. Mówiąc szczerze nastawiałam się na silny couching i … To nie poradnik ani kolejna pozycja z serii „słuchajcie, a zostaniecie bogaci”. To intymne czasami dzielenie się własnym życiem, doświadczeniem autora. Ile z tej książki wyniesiemy dla siebie zależy od nas – czytelników. Truizm, ale chodzi o czytanie głębiej, pomiędzy słowami … Dodaje otuchy i utwierdza, że jeżeli coś jest trudne do osiągnięcia, nie jest wcale niemożliwe. Konsekwencja w osiągnięciu celu, jest jak chleb – niezbędny do życia, ale świadomość własnego JA jest tym, co wynosi nas poza ciało …

Teresa Popielnicka

09.12.2017


Panie Irku Gratuluję książki. Z jej treścią zgadzam się w każdym calu. Pokazuje ona m o c człowieka, która rodzi się poprzez słuchanie siebie, zaglądanie w swoje wnętrze oraz wybór własnej drogi życiowej zgodnej z osobistymi potrzebami, a nie z tego co wypada i co sądzą inni. Obala mity, że to okoliczności i inni ludzie winni są naszym niepowodzeniom. Pokazuje, że każdy z nas jest architektem swojego życia i od niego zależy, czy będzie nudną egzystencją czy każdy dzień będzie inny, a my jego ciekawi. Uświadamia, że ważne jest tu i teraz, a nie to co za nami i przed nami. (więcej…)

Andrzej Krusiewicz

27.11.2017


Przeczytałem Pana pierwszą, pełnowymiarową książkę. Lektura wciągająca. Z pasją i zaangażowaniem opisane ważne epizody z Pana życia. Doświadczenia na drodze zawodowej nie należą do wyjątków. Wiele osób tego doświadcza. Pojawia się pytanie, czy potrafią się uporać z przeciwnościami losu, czy umieją rozwiązywać problemy, jakie jest ich nastawienie psychiczne, czy dotknięci boleśnie przez przeciwności losu, są zdolni do analizy zdarzeń, swojej postawy, przezwyciężenia okoliczności. Pana książka podpowiada, jak można to zrobić. (więcej…)

Łukasz Gerlach

18.11.2017


Irek jestem pod wrażeniem. Czy wszystko mi się podoba idealnie w twojej książce? Nie, nie wszystko, bo nie ma książek idealnych jak i idealnych ludzi, świata itp. Twoja książka wywołała we mnie SILNE emocje – WZRUSZENIE. A to już COŚ. Dużo jest tu słów, które inspirują do myślenia i pracy nad sobą. Wiele można podkreślić i zapisać w pamięci. Te najprostsze są często najlepsze. (więcej…)

Małgosia Musioł

13.11.2017


Przeczytałam w ciszy i skupieniu całą książkę. Tak, jak sobie tego życzyłam. Z mojego punktu widzenia czyta się ją bardzo dobrze. Ciężar opisywanych doświadczeń poczułam w skondensowanej formie w Życiu osobistym, po przeczytaniu całości jednym ciągiem. O tym już wiesz. Gratuluję ci szczerości, prostolinijności, odwagi i siły. Dojrzałości w docieraniu do siebie. Znalazłam w książce fragmenty, które sama znam doskonale.Wiele z nich wydaje mi się znajomych, choć wyrastały na zupełnie innym gruncie przeżyć i doświadczeń. (więcej…)

Luiza Gołaszewska

10.05.2017


Irku, Po przeczytaniu twoich opowieści, jestem pełna podziwu dla twoich umiejętności pisarskich i sposobu przedstawienia sytuacji i historii z życia, które dają nam czytelnikom dużo do myślenia. Pokazujesz w nich, jak krótkowzroczni jesteśmy i jak nasze Ego w nas żyje a nawet przejmuje kontrolę nad naszym życiem, jeśli tyko damy mu przestrzeń. Jak bardzo jesteśmy uwikłani w mechanizmy, sposoby myślenia lub bezmyślności, należące do innych np. rodziców, dziadków, i telewizyjnych seriali … jak łatwo kopiować innych a nie starać się pomyśleć, jak chcemy żyć i co dla Nas jest ważne….. (więcej…)

Relacjebuk


„Relacjebuk” to świetny tekst o podstawach działania w jakimkolwiek biznesie. Autor zwraca uwagę na to, co jest najbardziej istotne, aby osiągnąć sukces w sprzedaży. Ten ebuk jest dla każdego, kto tylko coś sprzedaje, czy to swoje usługi czy produkty. Polecam.

Matka i córka


„Matka i córka” to wciągająca opowieść o relacjach między matką, córką i jeszcze kimś, kto pojawił się na ich drodze. Opowieść o tym, że często niektóre sytuacje sprawiają, że zatracamy to co najważniejsze dla nas. Później, z perspektywy czasu żałujemy, że tacy byliśmy zawzięci na niszczenie relacji z najbliższymi… Polecam, tą wciągającą obserwację.

Matka i córka


„Jak większość pisarzy przekazuje emocje w swoich powieściach, dramatach ogólnie w publikacjach, to Ty Irku stworzyłeś tomik, gdzie zabrałeś mnie w świat swoich bohaterów, ich emocji, tęsknot i nie bójmy się powiedzieć, trudnych wyborów. Dałam się porwać. Jak Alicja w Krainie Czarów, wpadłam w norę i uczestniczyłam w tej bajce, która gdzieś tam naprawdę, się rozgrywa. Wartości ludzkie? Wybaczenie krzyczy aż. Tę wartość matka Marii miała do przerobienia. Okazanie w końcu uczucia miłości również, jak nie do własnego dziecka czyli Marii, to w końcu do wnuka. Nie zrobiła tego i dusza cierpi, a ciało umiera.”

Dziewczyna i rysownik


„Po raz kolejny zanurzyłam się w magii subtelnego potoku słów. Nie tylko kobiety, ale wierzę, że i płeć „brzydka”, doceni kunszt pisarski naszego kolegi, Irka. „Dziewczyna i rysownik”, tak dobrze znany niektórym scenariusz, uzmysławia, a wręcz w epilogu „podaje na tacy”, sekret, który tkwi w każdym człowieku. Wiara, a co za tym idzie, Miłość do samego siebie, bezwarunkowa, czyni z Nas w pełni spełnionymi istotami. Taki jest przekaz tej krótkiej historii – dla niektórych cel ich życia. Zachęcam do lektury.”

AutoBuk, Katarzyna Dąbrowska

25.10.2016


Stało się. I dzięki Bogu. Przed chwilą na spokojnie, bez pośpiechu otworzyłam Autobuka cz.1, którego już wcześniej przeczytałam. Drugi raz po przeczytaniu, dostałam myślą w łeb. Taki niewielki wstrząs. To ja, jestem tym gościem,który wychodzi z siebie, bo jego „niunia” (w moim przypadku mieszkanie), została w taki sposób sprofanowana, ubrudzona, zalana, zainfekowana wirusem brudu. Szybko klap, klap, klap w moim przypadku, w paputkach ze szmatką wytrzeć, aby zaraza w postaci jakiś paprochów, plamy nie wsiąkła irracjonalnie w cokolwiek, na czym jest i nie rozprzestrzeniła się, a co gorsza, żeby jej nie przeoczyć, bo to grozi, …, no i właśnie czym to grozi? Utratą kontroli! (więcej…)

Dziewczyna i rysownik, Anna Ludwicka

10.10.2016


„Dziewczyna i rysownik” to wciągająca opowieść o relacji między kobietą a mężczyzną, który żyje w swoim zabawowym świecie… Autor świetnie pokazuje jak świat iluzji czasami jest dla nas ważniejszy niż świat, w którym budujemy prawdziwe relacje. Polecam.

Krzysztof Salamon

13.09.2016


Ireneuszu, przeczytałem przesłane materiały. Muszę stwierdzić jedno – mam bardzo mieszane uczucia. Już wyjaśniam co mam na myśli pisząc „mieszane”. Otóż mieszane – nie dlatego, że nie wiem co powiedzieć, ale mieszane ponieważ miałem czasami wrażenie, że czytam zupełnie innych autorów. Raz satyryka szydzącego z „męskiego podejścia” do swoich samochodów, raz dramaturga opisującego konflikt matki i córki, a innym razem świetnego autora romansu dziewczyny i rysownika. Faktem jest, że wszystko zawsze kończy się refleksją nad samym sobą i własnym podejściem do otaczającego świata, wagą własnych decyzji na to co przeżywamy i co się dzieje wokół nas. (więcej…)

Marek Wrona

27.08.2016


Znam Irka blisko 8 lat i myślę, że dość dobrze go rozumiem i to co chce przekazać. Większość moich doświadczeń z nim związanych to są rozmowy, które z roku na rok są coraz głębsze i bardziej interesujące, a dla mnie rozwijające i zmuszające do myślenia, a przede wszystkim działania. Chciałbym natomiast wyrazić swoją opinię o jego słowie pisanym, z którym miałem okazję się zapoznać ostatnimi czasy. To co jest charakterystyczne, to przede wszystkim bezpośredniość i prostota, które bez zbędnych epitetów niosą przekaz i energię, którymi Irek chce się podzielić. (więcej…)

MiłoCzułośćBuk, Łukasz Gerlach

27.06.2016


Pieniądze to nie wszystko a biznes wcale nie musi odczłowieczać. Do takiego przemyślenia doszedłem po przeczytaniu. Robiąc biznes powinniśmy też znaleźć czas na naszych bliskich, być empatycznymi, dostrzegać emocje naszych bliskich, pielęgnować cenny dar miłości. Warto przeczytać i zastanowić się: „a jaka/jaki ja jestem ???”

AutoBuk


Bardzo dowcipny przekaz, o poważnym temacie. Autor uświadamia nam, że tak naprawdę „zwykły kawałek blachy” cenimy bardziej niż własne zdrowie i życie. Daje do myślenia.

RelacjeBuk


Ten e-book jest tak naprawdę dla każdego kto chce mieć dobre relacje i nnymi ludzmi . Lektura obowiązkowa dla agentów ubezpieczeniowych, sprzedawców, biznesmenów. Irek podaje bardzo ważne niuanse związane z budową relacji.Robi to w sposób lekki, ciekawy i przyjemny. Kiedy przeczytałem go do końca poczułem niedosyt.

Zapraszam Cię też do pozostawienia Twojej opinii!


    Newsletter

    Jeśli chcesz dostawać dawki motywacji w rozwoju osobistym to zapisz się na listę:
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu zapisania się na newsletter. Dowiedz się więcej